GEBZE

ANASAYFA HABER ARA GEBZE RESİMLERİ GEBZE VIDEOLARI ANKETLER SITENE EKLE RSS KAYNAGI ILETISIM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam verin kazanın!


EN ÇOK OKUNANLAR

Sarıgül'den Kılıçdaroğlu'na CHP şartı!

Sarıgül'den Kılıçdaroğlu'na CHP şartı!

Tarih 17-Aralık-2012, 11:24 Editör

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "dönmesine itirazımız olmaz" dediği Sarıgül'ün şartı, Baykal döneminde ihraç edilen 8 bin kişinin de partiye kabul edilmesi....

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’le son olarak Maslak, Ayazağa ve Huzur mahallelerini Sarıyer’e bağlayan yasa tasarısının komisyondan geçtiği gün biraraya geldim. Ekibiyle birlikte bu hukuksuz tasarının yasalaşmaması için yapılması gerekenleri görüşürken bir yandan da desteğe gelen ziyaretçileri ağırlıyordu. Referandum, Anayasa Mahkemesi’ne itiraz, gerekirse AİHM’e gitmek gibi hukuki yolların dışında bütün ziyaretçilerin Sarıgül’e tek bir tavsiyesi vardı: Büyükşehir’e aday ol, sorun kökten çözülsün.

Taraf gazetesinden Ertan Altan'ın haberine göre;Mustafa Sarıgül, yaklaşan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olup olmayacağı konusunda hiçbir zaman net bir açıklama yapmamıştı. O gün de aynı tavrını sürdürdü.

Sarıgül, son yıllarda yapılan bütün anketlerde, Başbakan Erdoğan’dan sonra en çok beğenilen ikinci siyasi lider. Sarıgül’ün, CHP seçmeni ve Türkiye Demokrasi Hareketi (TDH) taraftarlarını aşan bir şekilde, İstanbul’da AKP’den rahatsız bütün kesimlerin üzerinde birleştiği tek isim olduğu da ortada.

Kamuoyu bunları konuşurken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iki gün önce “İstanbul’u geri alacağız” sözleriyle başladığı konuşmasında, Mustafa Sarıgül’e davet niteliğinde açıklamalar yaptı. 20-25 yıldır İstanbul’u aynı anlayışın yönettiğini, bu anlayışın İstanbul’un siluetini geri dönülmez bir biçimde değiştirdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, beş yılda İstanbul’u yaşanabilir bir kent hâline getireceklerini iddia etti. Sarıgül’le ilgili olarak da “Partimizin üyesi değil. O yüzden yorum yapmak şık olmaz. Sarıgül partimize gelmek isterse bizim itirazımız olmaz” dedi.

Peki, şimdi ne olacak? “İstanbul’u geri alacağız” iddiasıyla ortaya çıkan Kılıçdaroğlu, AKP’nin karşısına çıkabilecek tek adayın Sarıgül olduğunun farkındadır şüphesiz. Bu açıdan Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Mustafa Sarıgül’ü aday göstermeyi ciddi olarak düşünmeye başladığını söyleyebiliriz.

Sarıgül, CHP liderinin açıklamalarına henüz bir cevap vermedi. Büyükşehir adaylığı konusunda da sessiz kalma tavrını sürdürüyor. Ancak yakın çevresinden edindiğim bilgilere göre hangi koşullarda CHP’ye katılabileceğinin işaretlerini verdi: Sarıgül ancak Baykal döneminde CHP’den ihraç edilen yaklaşık sekiz bin kişi partiye davet edilirse, Kılıçdaroğlu’nun çağrısını değerlendirecek.

Sarıgül, Türkiye Demokrasi Hareketi’nin örgütlenme çalışmalarını sürdürürken, CHP’nin genel başkanlık koltuğuna Kılıçdaroğlu’nun oturmasıyla birlikte partileşmekten vazgeçtiklerini açıklamıştı. Ancak Sarıgül’ün bu jestinin ardından beklendiği gibi bir birleşme gerçekleşmedi.

Birleşmenin gerçekleşmesi için öncelikle CHP tarafından atılması gereken bazı adımlar vardı.

Deniz Baykal’ın genel başkanlığı boyunca CHP’de karşısına çıkan en ciddi rakip Mustafa Sarıgül oldu. Baykal’ın partide kurduğu katı delege düzenine rağmen, 2004 yılındaki olaylı kurultayda önemli bir çıkış yaptı. CHP’yi yakından izleyen herkesin tahmin ettiği gibi Kılıçdaroğlu, seçim öncesi kendisine yaptığı jeste rağmen Sarıgül gibi etkili bir ismi partiye taşımakta tereddüt etti. Şimdi Sarıgül’le ilgili “Eğer gelmek isterse itirazımız olmaz” diyen Kılıçdaroğlu’nun tereddütlerinin devam de ettiği görülüyor. Kılıçdaroğlu, aynı açıklamada altı çizilmesi gereken bir şey daha söyledi: “Benim genel başkanlığımla beraber geçmişteki kırgınlıkları kapatmak istiyoruz.”

Sarıgül’ü, ihraç edilen sekiz bin kişiyle birlikte partiye davet etmek bunun için iyi başlangıç olabilir.

CHP, İstanbul’u gerçekten geri almak istiyorsa bu adımı atmak zorunda.

***

ŞEHİR FISILTILARI

● İstiklal Caddesi’ndeki Danışman Geçidi’nin otel yapılması gündemdeymiş. 2009 yılına kadar süren mülkiyet davalarının ardından yerel mahkeme pasajın İtalya’da yaşayan Domenico Serra’ya ait olduğuna karar ermiş ancak Yargıtay kararı bozmuştu.

***

YENİ İSTANBUL ANSİKLOPEDİSİ KAHVECİ MUSTAFA AMCA

Danışman Geçidi’nde, etraftaki diğer çay bahçelerinde boş yerler olduğu hâlde, eski bir tentenin altına konan küçük taburelerinde oturacak yer kapmaya çalıştığımız kahvehanenin sahibidir. Bu ilginin sebebi ne çayının demi ne de kahvesinin köpüğü. Mustafa Amca İstanbul’da görebileceğiniz en sempatik kahvecidir.

Taraf gazetesi


Bu haber 435 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

Ak Parti Gebze' de İlk Başvuru Şahin' den

Ak Parti Gebze' de İlk Başvuru Şahin' den Ak Parti Gebze İlçe teşkilatında Gebze Belediye Başkan Aday Adaylığı ile ilgi ilk başvuru Abdullah Şahin'den ge...

AK Parti'de Abdullah Şahin adaylığını açıklıyor

AK Parti'de Abdullah Şahin adaylığını açıklıyor AK Parti'de ilk resmi başvuru bugün (Pazartesi) yapılacak. Gebze bölgesinde bir süredir inşaat ve danışmanlık i...

Saliha bir Hanım istiyorum...22-Ağustos-2012

eGebze Reklam Servisi

Gebze İş İlanları

Gebze Elaman İlanları

Alexa

Egebze.Com sitesi Gebzelilerin işini kolaylaştırmak amacı ile açılmıştır.Bilgilendirme amaçlı yazı ,resim ve haber eklenmektedir.
RSS Kaynagi Google 

Clicky

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi