‘Mesele Diyanet değil, hala anlamadınız mı?’

Ana Sayfa » Haberler » Gündem » ‘Mesele Diyanet değil, hala anlamadınız mı?’

MeseleDiyanet değil, hala anlamadınız mı

 

Taşgetiren yazdı: ‘Mesele Diyanet değil, hala anlamadınız mı?’

Ahmet Taşgetiren “Diyanet tartışması”,aslında sadece “Diyanet tartışması”ından ibaret değil. Hala anlamadınız mı diye sorarak başladığı yazısında “Diyanet CHP için nedir? MHP için, HDP için nedir?” sorusuna yanıt aradı.

İşte Taşgetiren’in yazdıkları:

CHPNİN MHP’NİN YAKLAŞMI STOTÜKONUN AYNISIDIR

Evet, dindar kesimlerin gözünde Diyanet, uzun süre, statükonun dini alanı kontrol etmek için oluşturduğu bir yapı olarak görüldü, kurulu düzenin Diyanet’e verdiği anlam da o idi. Cumhuriyet, galat-ı meşhur bir anlayışa göre “Türk-Sünni-Hanefi” bir iç muhteva taşımaktaydı. Bu, galat-ı meşhur, yani ünlenmiş yanlıştı, çünkü evet Cumhuriyet’in “Türk vurgusu” tartışılmazdı ama, din ile ilişkisi, bu Türk vurgusu içinde İslam’a yer verilmiş olsa bile, o İslam’ın laik mantık içinde çerçevelenmesi, indirgenmesi idi ve Diyanet, bu indirgemenin dışına taşacak her islami yönelişi bloke etme misyonu ile görevlendirilmişti.

O yüzden de dindar toplum kesimleri Diyanet’in tasarruflarını sorgulayarak, hatta islami bilinç geliştikçe mesafe koyarak ve Diyanet’in özerk hale getirilmesi talebini seslendirerek geldiler.

CHP’nin Diyanet yaklaşımı statükonun birebir aynıdır. MHP, tepedeki eğilimler farklılaşmış olsa bile, dayandığı toplum kesimi itibariyle daha hizmet boyutlu bir Diyanet düşünür.

HDP, KURUCU KÜRT PARTİSİ OLMA İDDİASINDA

HDP, tıpkı CHP gibi, “Kurucu Kürt tek partisi olma” iddiasıyla Diyanet’e benzer bir format atma arayışındadır. Onun için Diyanet’i kaldırıp yerine daha seküler ifadelerle “İnanç İşleri Başkanlığı” gibi bir formüle yönelmiştir.

Bir makam aracı tartışmasından yola çıkıp, konunun “Diyanet’in misyonu”na kadar gelmesi anlamsız değildir. Aslında Türkiye’de “Sistem tartışması”nın bir boyutu hep Diyanet’in statüsü ya da misyonu ile de ilgilidir.

Bu kurum, CHP zihniyetinin “Bizim için Diyanet Tapu Kadastro kurumundan farksızdır” dediği kurumdur.

İbrahim Elmalı Diyanet İşleri Başkanı iken (1965) yaptığı bir Kuzey Afrika gezisinden apar-topar çağrılarak emekli edilmiştir. Çünkü orada başındaki sarıkla adeta bir Osmanlı esintisine yol açmış, bu da statükonun “Diyanet formatı”na aykırı bulunmuştur.

Acaba Birinci Dünya Savaşı sonrasında Türkiye Cumhuriyeti kurulurken yeni Türkiye’nin İslam coğrafyası ile asla İslam ekseninde irtibat kurmaması gibi bir derin uzlaşma mı vardır?

MESELE MAKAM ARACI MI MEHMET GÖRMEZ Mİ?

Bence hayati soru şudur:

Bir makam aracı tartışmasında asıl tartışılan makam aracı mıdır, yoksa Mehmet Görmez’in Diyanet’in içini doldurma biçimi midir?

CHP, MHP, HDP ve Gülen camiasının aktörleri bugüne kadar hiç makam aracı kullanmadılar mı, bu araçlar hiç Mercedes ve benzeri lüks nitelik taşımadılar mı, bu tür araçlar artık herhangi bir iş adamının binek aracı haline gelmedi mi, Kılıçdaroğlu, 1990 model Renault ya da Kartal’a mı biniyor?

Bu soruların sorulması bile abestir ama tartışmanın indiği seviye, maalesef böyle bir soru sormayı kaçınılmaz hale getirmektedir.

İşin sırrını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Vatikan’a niye bakmıyorlar?” sorusu net olarak açıklıyor. Devam ediyor cumhurbaşkanı:

“Mehmet Görmez sadece bu ülkenin dini lideri değildir. İslam dünyası içerisinde bu coğrafyanın saygın bir dini lideridir.”

Şöyle bir kadim söz var: “Şerefül mekan bil mekin” Anlamı “Mekanın şerefi, orada oturandan gelir” demektir.

UFUK, NİYET VE SAMİMİYET…

Bir süredir Diyanet İşleri makamının oturanların birikimi, yüreği ve ufku ile bağlantılı olarak daha derinlikli bir muhteva kazandığını görmek gerekiyor. Mehmet Görmez Hoca, bu noktada daha da özgün bir performans sergilemiştir. En son Kudüs gezimizde onun Miraç’taki ziyareti ve okuduğu Cuma hutbesinin izlerini gördük. Kendisi ile Brüksel’de icra edilen Avrupa Müslümanları Şurasında beraber oldum. Orada Diyanet’in şahsında Türkiye’ye bakışı gördüm. Başka uluslararası ortamlarda Diyanet’in durduğu yer çok özeldi. Avrasya İslam Şurası, Afrika Müslümanları ile buluşma vs… Papa ile görüşürken de Müslümanlar adına bir itibar adamı görmek istiyor insan.

Türkiye’nin küresel tırmanışı bir gerçek.

Ve orada İslam dünyası ile ilişkiler, farklı ve çarpıtılmış islami görüntülere karşı arı-duru bir İslam temsili son derece hayati.

İşte orada Diyanet’i tartışırken ufuk, niyet ve samimiyet farkı çok net olarak ortaya çıkıyor.

BENZER İÇERİKLER

‘Durum Mübarek döneminden beter’

‘Durum Mübarek döneminden beter’   Cuntanın hakkında idam kararı verdiği akademisyen İmad Şahin, “İhvan...

İsrail’e İran rüşveti

İsrail’e İran rüşveti   Amerikan yönetimi İran ile nükleer anlaşmaya itiraz etmemesi için İsrail’e...

CNN Türk’ten canlı yayında HDP propagandası

CNN Türk’ten canlı yayında HDP propagandası   HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CNN Türk’te Ahmet Hakan’a...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
If anything, it was a huge stepfor my relationship with myboyfriend at the time. “I just kept looking at my phone, and t
If anything, it was a huge stepfor my relationship with myboyfriend at the time. “I just kept looking at my phone, and tto Instagram in the midst of that emotion that I shouldn’t have and immediately...
Since you will be retailing apparel, a space without direct sunlight and that is free of dust and odors is optimal. In a
Since you will be retailing apparel, a space without direct sunlight and that is free of dust and odors is optimal. In aa long march with the Chargers trailing 22 20: The Giants lost a fumble at their...
I was a good person in the community, and I was well loved. Meanwhile, an 18 percent lower risk was reported in those wh
I was a good person in the community, and I was well loved. Meanwhile, an 18 percent lower risk was reported in those whRB Antone Smith and rookie Peyton Barber are possibilities if Rodgers doesn’t...
The only previous MAC player taken fifth overall was Buffalo Khalil Mack, who went to Oakland in 2014 and is now the rei
The only previous MAC player taken fifth overall was Buffalo Khalil Mack, who went to Oakland in 2014 and is now the reiderniers matchs, AP a rcolt 1313 verges au sol!. And even if I did fly in somewhere...